OZNAČENÍ „GENUINE LEATHER“, ANEB NENÍ KŮŽE JAKO KŮŽE

Kůže je materiál, který je sám o sobě vysoce kvalitní a díky tomu i hojně využívaný. Jak ale poznáme tu pravou přírodní a jak poznáme nekvalitní kůži? A co znamená označení „Genuine leather“? V tomto článku si všechny tyto otázky zodpovíme.

CO JE GENUINE LEATHER

Pokud bychom si výraz „genuine leather“ přeložili do češtiny, zjistíme, že doslovný překlad znamená „pravá kůže“. Je tomu opravdu tak, jedná o pravou kůži, nebo aspoň její část. Nicméně v tomto případě jde o jednu z nejhorších kvalit, kterou je možné při zpracování kůže získat.

Samotná kůže se totiž skládá se ze tří vrstev – lícová useň, štípenka a druhá štípenka. Každá část má jinou kvalitu a čím více se blížíme k podkožnímu vazivu, tím horší ta kvalita je.

Svrchní část, nebo-li lícová useň je nejkvalitnější částí z celé kůže. Tvoří ji především pokožka a část škáry. Má své specifické vlastnosti (je až 4x odolnější) a jedná se tak o nejdražší část kůže.

Štípenka (anglicky split leather) je část kůže, kterou tvoří škára. Ta už tak kvalitní není a při zpracování kůže představuje spíše odpad. Je křehčí, méně pružná, láme se. Hlavně je ale levná a používá se tak jako náhražka kůže. A toto je právě kůže, která se označuje jako genuine leather.

Pro lepší představu se podívejte na obrázek, který hezky ukazuje složení kůže a rozdělení na všechny její vrstvy.

slozeni_kuze_ilustrace

zdroj: F4Y.cz

JAK POZNAT GENUINE LEATHER

Problém je, že i když genuine leather není tak kvalitní, je obtížné ji poznat. Nicméně máme k dispozici hned několik ukazatelů, jak na to:

  • Základním ukazatelem je cena. Pokud koupíme například opasek z „pravé“ kůže, můžeme být nadšení z výhodného nákupu. Tedy aspoň do doby, než začneme pociťovat zhoršenou kvalitu.
  • V případě, že se jedná o kvalitní kůži, výrobce ji označí jako „full-grain leather“, popřípadě „top-grain leather“ atd.
  • Nedokonalosti v podobě menších rýh, oděrek a drobného zvlnění jsou dalším ukazatelem, že se jedná o kvalitní kůži. Každá kůže je totiž svým způsobem originál a při detailním zkoumání to lze jasně vidět.
  • Pružnost nám také může ukázat o jak kvalitní kůži se jedná. Kůže horší kvality není tak pružná a při vytvoření rýhy nehtem se tak lehce nevrací do své původní polohy, jako v případě té kvalitní.
  • Dalším zajímavým ukazatelem je vůně. Pravá kůže nesmrdí po chemikáliích. Tento ukazatel je ale pro laika velmi těžké rozpoznat.

Zde máme hned 5 ukazatelů, jak poznat, zda je kůže kvalitní, či nikoliv. Je ale nutné podotknout, že nejlépe tyto detaily rozpozná profesionál, nebo člověk, kterému už pod rukami prošlo větší množství takových produktů. Podle nás je asi tím nejlepším způsobem rozpoznání kvality kůže zkouška pružnosti.

srovnani_kuzi

zdroj: vlastní zpracování

OZNAČENÍ „BONDED LEATHER“

Dalším označením, které bychom měli znát, je „Bonded leather“. Jedná se o nejekonomičtější řešení v případě zpracování kůže, které se využívá například u řemínků opravdu levných hodinek z Číny.

Bonded leather se vyrábí tak, že se rozemelou zbytky kůže, přidá se lepidlo a slisováním se vytvoří kůže nová. Co dodat, kvalita takto vzniklé kůže je samozřejmě otřesná a takovým produktům se radíme vyhnout obloukem.

genuine_leather_pasek

SHRNUTÍ

Jak už víme, označení genuine leather není tím, čím se zdá být. Jedná se o druhořadou kůži, která se využívá především díky její nízké ceně na pořízení, čemuž odpovídá i kvalita. Pokud se tedy chcete vyvarovat případným reklamacím z důvodů praskání či rychlejšímu opotřebování takto „koženého“ materiálu, vyhněte se genuine leather obloukem.

Přesně z těchto důvodů nabízíme pouze zboží z kvalitních materiálů a jinak tomu není ani v případě kůže. Proto u nás nic jako genuine leather, popřípadě bonded leather nenajdete.

Leave a Reply