7 TIPŮ, JAK SPRÁVNĚ VYBRAT SLUNEČNÍ BRÝLE

Sluneční brýle máme často tendenci vybírat jako módní doplněk. Jejich úloha je však důležitější, protože chrání náš zrak. Je také důležité, aby nám brýle dobře seděly, jinak se s nimi zkrátka nebudeme cítit dobře. V našem článku vám představíme několik tipů, které vám pomohou při výběru těch správných slunečních brýlí. Na co tedy při výběru právě těch vašich brýlí nezapomenout?

1) UVĚDOMTE SI TVAR OBLIČEJE

Každý člověk má trochu jiný obličej. Stejně jako volíme třeba oblečení podle toho, jak jsou stavěny naše partie, podobně je to při výběru slunečních brýlí. V zásadě můžeme rozdělit obličej na čtyři charakteristické typy, které jsou navzájem velmi odlišné:

  • Oválný obličej
  • Kulatý obličej
  • Hranatý obličej
  • Trojúhelníkový obličej

Obličej oválný je zcela nejuniverzálnější a hodí se na něj prakticky všechny typy brýlí. Při výběru slunečních brýlí si musíte uvědomit pouze to, že kulatého broučky zjemnění vaše rysy, při použití hranatých obrouček s jasnými liniemi naopak svůj vzhled uděláte ostřejší, kdy v tomto ohledu jsou obzvlášť oblíbené sluneční brýle pánské. Oválný obličej také vybízí k experimentům, kdy můžete bez problému sáhnout po brýlích atypických tvarů.

U obličeje, který je spíše kulatý, budete chtít především docílit protažení obličeje. K tomu jsou ideální brýle bez obrouček nebo s obroučkami tenkými. Rozhodně se zaměřte na hranatá skla, abyste rozbili kulaté rysy svého obličeje.

Lidé s hranatějšími rysy v obličeji zase mají často tvář delší a užší. Také v tomto případě jsou vhodné brýle bez obrouček nebo s úzkými obroučkami. Na rozdíl od předchozího typu však tady rozhodně sáhněte po kulatých nebo oválných sklech.

Trojúhelníkovému obličeji se někdy říká také srdcovitý obličej. Jak správně vybrat sluneční brýle pro tento typ obličeje? Vsaďte opět na oválná nebo kulatá skla, která zužují čelo, jež je u tohoto typu obličeje nejširší částí.

2) POZOR NA SPRÁVNÉ ROZMĚRY OBROUČEK

Hlavně proto, aby vám vaše sluneční brýle skutečně dobře seděly, je potřeba se zaměřit také na jejich rozměry. Rozhodně byste na to neměli při výběru zapomínat, protože při volbě malých brýlí mohou vznikat otlaky či se zbytečně namáhají obroučky, u velkých brýlí zase tyto mohou mít tendenci padat z obličeje. Jak správně vybrat sluneční brýle co do velikosti? Zpravidla na vnitřní straně straničky se nachází údaje, které představují rozměry konkrétních částí brýlí. Jedná se o:

  • Šířku skla
  • Šířku nosníku
  • Délku straničky
Žlutá skla

zdroj: pixabay.com

Tyto 3 údaje jsou zpravidla odděleny pomlčkami a jsou v tomto pořadí uváděny v milimetrech. Šířka skla představuješ šířku v nejširším bodě. V případě nosníku hovoříme o vzdálenosti mezi oběma skly a zpravidla se pohybuje mezi 14 až 24 milimetry. Délka srandičky je potom jasné, přičemž obvyklé délky jsou 135, 140 nebo 145 milimetrů. Delší straničky jsou typické samozřejmě pro sluneční brýle pánské. Pokud nezvládnete vybrat vhodnou velikost sami, vyplatí se zajít si do optika, kde vám poradí. Vhodným řešením je také porovnat se starými brýlemi, o kterých víte, že vám dobře seděly.

3) NEJEN UV FILTR, ALE JE TU TAKÉ CERTIFIKACE

Pokud máte vybrány brýle, které vám budou dobře sedět, určitě se musíte dívat také na skla. Zde hraje prim UV filtr, tedy ochrana před slunečním zářením. Pokud nevíte, jak správně vybrat sluneční brýle podle UV filtru, pak vězte, že pro slunečné dny to chce hodnotu UV filtru aspoň 400. Takové brýle zachytí až 99 % škodlivého slunečního záření, a to UVA, UVB i UVC, a právě u brýlí, které mají minimální hodnotu filtru UV400, se můžete spolehnout na odpovídající ochranu vašeho zraku.

Není to ale pouze UV filtr, důležité také je, aby brýle splňovaly certifikaci EEC. Ta je garancí, že daný produkt je skutečně schopen pohlcovat UV záření dle uváděné hodnoty UV filtru a nabídnout tak dostatečnou ochranu.

4) SKLO, PLAST A KOV

Dostáváme se postupně k materiálům, ze kterých jsou vyrobeny samotné brýle. Pokud jde o skla, dříve se tradovalo, že plastová skla mají horší vlastnosti a neposkytují takovou ochranu. Doba se však mění a plastová skla nejen, že jsou srovnatelná se skleněným provedením, ale mohou nabídnout brýle:

  • Lehčí
  • Odolnější
  • Bezpečnější

Plastové provedení dnes nabízejí i renomovaní výrobci. Dále zde máme ještě obroučky. V tomto případě zpravidla volíme mezi plastovým provedením a kovovým provedení. Také zde platí, že plast je schopen nabídnout lehčí konstrukci brýlí. V kombinaci s plastovými skly pak získáte skutečně velmi lehké brýle, o kterých nebudete ani vědět. Klasikou jsou ale samozřejmě kovové obroučky, které nabízejí potenciálně vyšší trvanlivost.

5) SKLA MOHOU BÝT RŮZNÝCH BAREV

Při výběru slunečních brýlí by vás určitě měla zajímat také barva skel. A to nejen z toho důvodu, že brýle se díky hezké barvě skel mohou stát atraktivnější, ale také z pohledu funkce, kterou různá barva skel má. Je přitom jedno, zda se jedná o sluneční brýle pánské nebo dámské provedení. Mezi nejobvyklejší barvu skel patří šedá, která je také nejuniverzálnější. Můžete ji zvolit prakticky ke všem aktivitám.

Populární je také barva červená až oranžová, která je k vidění hlavně u sportovních brýlí. Pomáhá totiž s viditelností například na sněhu a zvyšuje kontrast a zvýrazňuje detaily. Hnědá skla zase jsou vhodná pro osoby, které mají problémy s krátkozrakostí. U dalekozrakosti pak pomáhají modrá skla. Hlavně řidiči by si měli dávat pozor na žlutá a růžová skla, která znesnadňují rozlišování barev. Především žlutá skla jsou za volant proto nevhodná.

Barevna_skla_bryli

zdroj: pixabay.com

6) POLARIZAČNÍ SKLA. ANO ČI NE?

Pokud jsme na předcházející řádcích hovořili o řidičích, určitě musíme zmínit zajímavou funkci skel, a tou je polarizace. Ta je totiž schopna výrazně eliminovat odlesky, které vznikají například po dešti za slunného dne na vozovce. Každý řidič ví, jak to může být nepříjemné. Budete-li tedy přemýšlet, jak správně vybrat sluneční brýle, které si vezmete za volant, polarizační skla jsou rozhodně správná volba. Z uvedeného je zřejmé, že odlesky eliminují třeba také na vodní hladině.

bryle_na_rizeni_auta

zdroj: pixabay.com

7) NEZAPOMEŇTE NA MÓDNÍ TRENDY

Stále samozřejmě platí, že v brýlích se musíte především dobře cítit. Pokud vám ale také záleží na tom, jak v nich vypadáte, pak vězte, že zcela z módy už jsou brýle s obroučkami se vzory, ať už se jedná o vzory zvířecí nebo květinové a stejně tak odložte kulaté „lennonky“. Sázkou na jistotu jsou stále oversized brýle s velkými skly, které zakryjí velkou část obličeje a pořád je mají tolik v oblibě celebrity. Vsadit můžete také na motýlí obroučky, nástupce kdysi populárních „kočičích očí“. Jako sluneční brýle pánské jsou stále populární čtvercové obroučky. Nosit je samozřejmě mohou i dámy, kdy jsou velmi trendy a hodně odvážné hlavně ve výrazném oversized provedení.

Leave a Reply